رییس جمهور با تاکید بر اینکه تابع نظر نمایندگان مجلس هستیم، ابراز امیدواری کرد که وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان از مجلس رای اعتماد کسب کند و در ادامه نیز تاکید کرد: همه باید تابع نظر مردم در ۲۴ خرداد باشیم.

صدای زرند

روحانی: تابع نظر مردم در 24 خرداد باشیم

صدای زرندرییس جمهور با تاکید بر اینکه تابع نظر نمایندگان مجلس هستیم، ابراز امیدواری کرد که وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان از مجلس رای اعتماد کسب کند و در ادامه نیز تاکید کرد: همه باید تابع نظر مردم در ۲۴ خرداد باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی مجلس جهت دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان حضور پیدا کرده بود، در ابتدا با اشاره به فرا رسیدن ایام شهادت امام حسین (ع) و یارانش و تسلیت به مناسبت این ایام، خطاب به نمایندگان گفت: یکشنبه ها گاهی اوقات گویی باید در محضر شما نمایندگان باشیم؛ البته شما یکجور دیگر نیز می توانید ما را دعوت کنید غیر از بحث رای اعتماد به وزرا.

وی با تشکر از نمایندگان مجلس به خاطر رای اعتمادی که به وزرای قبلی دادند، افزود: طبیعی است که دوست داشتیم در همان تابستان یعنی در ۲۴ مرداد که همه وزرا معرفی شده بودند همه وزرا رای اعتماد می گرفتند و ما می توانستیم کارمان را در دولت با برنامه ریزی دقیق تری شروع کنیم. البته به هر حال مجلس شورای اسلامی دارای وظایف قانونی است و طبق مصالح مدنظر در چارچوب قانون اساسی و آیین داخلی عمل می کند و ما از این نظر گله نداریم.

رییس جمهور در ادامه اظهار کرد: لازم می دانم از جناب آقای سلطانی فر که برای اولین بار برای وزارتخانه ورزش و جوانان معرفی شدند و قول همکاری با دولت داده بودند و نتوانستند از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد کسب کنند، تشکر کنم و برای ایشان آرزوی توفیق دارم.

نپرداختن وزرای پیشنهادی به حاشیه ها، خط مشی دولت است

روحانی ادامه داد: همچنین از دکتر صالحی امیری که برای دو ماه مسئولیت سرپرستی این وزارتخانه را بر عهده داشتند و بسیار خوب در آن مدت ظاهر شدند و به وظایف قانونی خود عمل کردند تشکر کنم.

وی با اشاره به کسب عدم رای اعتماد به صالحی امیری از سوی نمایندگان مجلس گفت: مطالبی که در اینجا مطرح می شد می توانست با بیان ملایم تر و نرمتر باشد و اگر ایشان نسبت به مطالبی که گفته شد احساس مظلومیت می کند، حق طبیعی و قانونی اوست که از خود در رسانه ها دفاع کند. اینکه در مجلس به حاشیه ها نپرداخت، این در واقع همان خط مشی دولت بوده که ایشان نیز همان خط مشی را دنبال کردند و من برای ایشان در سمتی که خواهد بود آرزوی موفقیت دارم.

رییس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: حتی وزرایی که رای اعتماد نتوانستند از مجلس شورای اسلامی کسب کنند، چیزی حدود ۴۰ درصد نمایندگان مجلس به آنها رای دادند و این روشن است که کسی که حمایت ۴۰ درصد نمایندگان مجلس را پشت سر خود برای سمت وزارت دارد برای سمت های دیگر اگر پایین تر باشد رای بالاتری خواهد داشت و در واقع این رای پشتوانه ای است برای فعالیت سیاسی این نمایندگان.

وی در ادامه گفت: ما تابع رای اکثریت هستیم و قواعد سیاسی که بر مبنای آن ما حرکت می کنیم، اکثریت آراست و به همین دلیل می گوییم همه باید تابع نظر مردم در ۲۴ خرداد باشیم.

مردم به خشونت و خودرأیی رأی «نه» دادند

رییس جمهور در ادامه صحبتهای خود در مجلس، گفت: مسیری را که اکثریت مردم امضا کردند دنبال می کنیم چون مردم در ۲۴ خرداد به افراط و تفریط، خشونت و خودرأیی و تک رأیی، عدم مشورت و عدم تدبیر رأی «نه» دادند و به اعتدال، تدبیر و عقلانیت رأی آری.

حسن روحانی با تاکید بر اینکه” ما نباید صدای مردم را در طول چهار سال پیش رو از یاد ببریم و فراموش کنیم” ، اظهار کرد: دولت خود را مکلف به نظرات و خواست و آرای مردم می داند و به رهنمودهای رهبری متعهد است.

وی با اشاره به اینکه” رای مردم چیزی شبیه عقود است” ، توضیح داد: از یک طرف رییس جمهور قول هایی به مردم داده است و از طرفی مردم مطالبات خود را تبیین کرده اند و نوعی عهد و پیمان بین دو طرف بسته شده است.

دولت به پیمانش با مردم در مسیر عقلانیت و اعتدال وفادار است

روحانی خاطرنشان کرد: به تعبیر امیرالمؤمنین (ع) کدام واجب بالاتر از وفادار ماندن به عهد و پیمانی که خواست مردم است و به تعبیر علی (ع) حتی کفار هم خواستشان این است که به پیمان و وعده داده شده عمل شود؛ به همین دلیل دولت به پیمانش با مردم در مسیر عقلانیت و اعتدال وفادار خواهد ماند و این مسیر را ادامه خواهد داد.

رییس جمهور با بیان اینکه” نظرات مردم و تدابیر رهبری شاخصی است که دولت و مجلس با هم آن را دنبال خواهند کرد” ، افزود: مجلس شورای اسلامی در چارچوب قانون اساسی در پی اجرای وظایف خود است که این وظایف در قانون مشخص شده و روشن است که وظایف دولت و نمایندگان چیست.

از شیوه هایی استفاده نکنیم که بدخواهان سوءاستفاده کنند

وی با بیان اینکه” در نحوه عمل به وظیفه و قانون، شیوه های متفاوتی پیش روست” ، گفت: خوب است بهترین شیوه را در این زمینه برگزینیم؛ شیوه ای که بدخواهان از آن سوءاستفاده نکنند. مجلس شورای اسلامی اقدام به اعمالی می کند که در چارچوب وظایف قانونی آن قرار دارد اما گاهی شیوه به گونه ای است که بدخواهان ممکن است سوءاستفاده کنند و آن را تعبیر به تضعیف دولت یا حتی تخریب کنند.

رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه دولت می خواهد تعامل بسیار نزدیکی با مجلس داشته باشد خاطر نشان کرد: مجلس شورای اسلامی هم همانند دولت در پی گفتمان خدمت است که رهبری بر آن تاکید داشته و به دنبال حاشیه پردازی نیست. برای خدمت اکنون باید دست به دست هم بدهیم. دولت در یک شرایط خاصی مسوولیت اداره کشور را به عهده گرفته است و امروز کشور با مسائل پیچیده داخلی و خارجی روبرو است.

روحانی افزود: ما در مسائل خارجی به حمایت و هدایت رهبری و حمایت مردم و مجلس شورای اسلامی و به اجماع داخلی نیازمندیم. امروز دولت در ۸۵ روز آغاز به کار خود است و در مدت ۱۵ روز آینده گزارشی از فعالیت ۱۰۰ روزه خود را به ملت ارائه می کند. توفیقات فراوان دولت در زمینه سیاست خارجی، سیاست داخلی، اقتصاد، فرهنگ و بالاتر از آن سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی و ایجاد آرامش در جامعه بدون حمایت مجلس شورای اسلامی، بدون همراهی مردم و بدون هدایت رهبری امکان پذیر نبود.

باید یک زمان معقول و مناسب در اختیار مسوولان گذاشته شود

وی همچنین با بیان اینکه دولت بار سنگین خدمت به مردم را به دوش گرفته است اظهار کرد: امروز روز همدلی و همفکری است البته دولت تقاضا ندارد که مجلس وظایف قانونی خود را کنار بگذارد، دولت هم به توصیه ها و انتقادات مجلس احترام می گذارد اما باید یک زمان معقول و مناسب در اختیار مسوولان گذاشته شود تا شش ماه یا ی کسال کار کنیم تا عملکرد ما مورد سنجش قرار گیرد.

همه باید در برابر قانون سر تعظیم فرو آوریم

روحانی همچنین خاطر نشان کرد: هیچ میزانی جز قانون وجود ندارد؛ میزان جناحی و حزبی هیچگاه درست عمل نکرده و این ترازو همیشه خراب بوده است، ما همه باید در برابر قانون سر تعظیم فرو آوریم. برای رشد، توسعه، آینده بهتر، رضامندی مردم، رفاه اجتماعی، نظم و امنیت بیشتر هیچ راهی جز قانونگرایی وجود ندارد. معیار نقد هم بر میزان قانون است.