فلج چندگانه یا در بیان انگلیسی Multiple Sclerosis، که با نام اختصاری ام اس یا MS نیز شناخته می‌شود، یک بیماری التهابی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت چربی درون مغز حمله کرده و نقاط مختلفی را درگیر می‌کند و بسته به ناحیه ای از مغز که در این بیماری درگیری می شود علائم این بیماری متفاوت خواهد بود؛ اختلالات بینایی، حرکتی و حسی از جمله مشکلاتی است که فرد با آن روبه‌رو خواهد شد.

صدای زرند

به گزارش “صدای زرند“، بیماری ام اس نوعی بیماری التهابی است که در آن نقاط مختلفی از مغز سفت و خشک شده و این بیماری یکی از شایعترین بیماری­های مغز و اعصاب بوده که بر اساس آمارِ انجمنِ ام اس ایران  هم اکنون از هر صدهزارنفر ایرانی 50 نفر به بیماری ام‌ اس مبتلا هستند.

عوامل بروز بیماری ام اس

دکتر اردستانی به مدت چهار سال به عنوان یکی از متخصصان مغز و اعصاب در شهرستان زرند فعالیت داشته­ اند و در حال حاضر در شهرستان ورامین فعالیت خود را در این زمینه ادامه می­ دهد. پایگاه خبری “صدای زرند” به منظور تهیه این گزارش با وی به عنوان یکی از منابع آگاه در مورد بیماری ام اس در شهرستان زرند گفتگو کرده است.

وی در مورد دلایل بروز بیماری ام اس بیان داشت: دلایل و تئوری­ های متعددی در بروز این بیماری بیان شده است. در این بین نقش کمی را به ژنتیک و عوامل ارثی ارتباط می­ دهند اما عوامل دیگری مانند ویروس­ ها، ضربه­ های مغزی و استرس­ ها می­ توانند از عوامل بروز این بیماری باشند.

وی در این رابطه ضمن بیان این موضوع که، احتمال بروز بیماری ام اس در زنان سه برابر مردان است افزود: عامل اصلی در بروز این بیماری واکسن­ ها و ویروس­ ها می­ توانند مطرح باشند. برخی از ویروس­ها مانند ویروس سرخک و اچ اس وی نوع 6 در این زمینه مورد اتهام هستند!

آلودگی هوا عاملی در بروز بیماری ام اس / زرند رتبه نخست از لحاظ وجود بیماری ام اس در استان کرمان

در دهه ۶۰ تعداد بیمارانی که به‌ ام اس مبتلا می‌شدند، بسیار کم بود. اما در حال حاضر در برخی شهرهای ایران گاهی در یک روز ۱۰ بیمار مبتلا به‌ ام اس ویزیت می‌شوند.‌ از آبان ماه سال 1387 و با احداث واحد کک­ سازی زرند روند صنعتی شدن این شهرستان یک روند رو به رشد پیدا کرد و هم­زمان با صنعتی شدن شهرستان زرند شایعات متعددی در مورد آلودگی هوا این شهرستان نیز به وجود آمد. هرچند تاکنون هیچ واحد و بخشی به صورت رسمی آلاینده بودن واحدهای صنعتی شهرستان زرند را تائید نکرده است اما مردم بسیاری از نقاط این شهرستان به ویژه روستاهای اطراف واحدهای صنعتی از آلوده بودن هوا این مناطق صحبت می­کنند.

در مورد احتمال افزایش بروز بیماری ام اس در حضور آلودگی­ های هوا و آلودگی­ های زیست محیطی تئوری­ ها و نظرات مختلفی وجود دارد.

دکتر اردستانی در مورد احتمال تاثیر آلودگی­ های هوا در بروز بیماری ام اس چنین بیان می­کند: یکی از تئوری­ هایی که برای من در مورد بروز بیماری ام اس در شهرستان زرند مطرح بود این بود که با توجه به تعداد زیاد بیماران مبتلا به ام اس در این شهرستان می­تواند تئوری آلودگی هوا در این زمینه مطرح باشد.

وی با بیان اینکه تاثیر عامل آلودگی هوا در بروز بیماری­ ام اس اثبات شده نیست، گفت: با توجه به اینکه تعداد بیماران مبتلا به ام اس در شهرستان زرند نسبت به کل جمعیت شهرستان، در مقایسه با دیگر  شهرستان استان کرمان بیشتر بود بحث آلودگی هوا می­تواند به عنوان یک عامل در بروز این بیماری در شهرستان مطرح باشد.

در این زمینه پیشنهاد “صدای زرند”  به مسئولین امر این است که: حال با وجود این آمار تکان دهنده بد نیست تکانی بخوریم. بد نیست که برای اطمینان از احتمال آلاینده بودن واحدهای صنعتی شهرستان اقدامات لازم را انجام دهیم. تا کی باید صبر کرد و این مشکلات را نادیده گرفت. مگر بررسی آلایندگی یک کارخانه چقدر هزینه ­بر است که واحدها و ارگان­های مسئول در این زمینه، نظیر اداره بهداشت و درمان و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان در این زمینه هیچگونه اقدامی نمی­کنند. اداره حفاظت محیط زیست شهرستان می­تواند ضمن بررسی جدی و واقعی احتمال آلایندگی واحدهای صنعتی شهرستان، در صورت عدم آلایندگی این واحدها تمامی شبهات مطرح شده در این زمینه را بپوشاند و یا در صورت آلاینده بودن آن­ها به آن واحد صنعتی دستور تعمیر یا تعویض تاسیسات تاریخ گذشته را بدهد! تا کی باید در این زمینه با این واحدها مدارا کرد؟ فکر نمی­کنم حل این مشکل چندان کار سختی باشد. شما خود هم در این شهرستان زندگی می­کنید، حداقل برای نجات خودتان این اقدامات را انجام دهید.

نشانه­ های بیماری ام اس

علائمی نظیر دوبینی، حمله­ های عصبی، کرختی، اختلال در تعادل و تاریکی دید را می­توان از جمله زنگ خطرهای ابتلا به ام اس برشمرد.

دکتر اردستانی در این­ باره چنین می­گوید: بسته به ناحیه­ ای از مغز که در این بیماری درگیر می شود علائم این بیماری متفاوت خواهد بود. علائمی مانند نابینایی یکطرفه، اختلال در تعادل، سرگیجه، بی حسی اندام­ ها، دوبینی و در برخی موارد بی اختیاری ادرار یا افسردگی از علائم و نشانه­ های این بیماری می­ باشند.

تعداد مبتلایان به ام اس در شهرستان زرند

براساس آمارِ انجمنِ ام اس ایران  هم اکنون از هر صدهزارنفر ایرانی 50 نفر به بیماری ام‌ اس مبتلا هستند. در این بین و براساس آمار موجود، اصفهان با 77 نفر بیمار به ازای هر صدهزارنفر به عنوان پایتخت ام اس ایران شناخته می­ شود.

دکتر اردستانی ضمن بیان این موضوع که آمار رسمی و قطعی از تعداد مبتلایان به ام اس در شهرستان زرند وجود ندارد گفت: در زمانی که من در شهرستان زرند حضور داشتم 20 بیمار جدید را تشخیص داد­یم و حدود 15 بیمار نیز از قبل وجود داشت؛ یعنی در واقع تعداد 35 بیمار مبتلا به ام اس تحت درمان من بودند که لازم است این موضوع را درنظر داشته باشیم که این تعداد در واقع بیمارانی بودند که به من مراجعه می­ کردند. بنابراین می­ توان گفت تعداد واقعی بیماران مبتلا به ام اس در شهرستان مطمئناً از این حد بالاتر می­باشد.

اردستانی در ادامه بیان داشت: روند تشخیص مبتلایان به ام اس در شهرستان زرند یک روند افزایشی داشت ولی این روند شاید در اثر نبود متخصص مغز و اعصاب در این شهرستان باشد و نمی­ تواند دلیلی بر افزایشی بودن روند ابتلاء به این بیماری در شهرستان باشد، اما مسئولین امر و مردم عزیز شهرستان باید این موضوع را جدی بگیرند و نسبت به این بیماری صعب العلاج آگاهی کافی را داشته باشند.

در پایان دکتر اردستانی ضمن بیان اینکه هزینه دارویی و آزمایشگاهی مبتلایان به ام اس بسیار بالا می­ باشد، گفت: از تمامی نهادها دولتی و مردمی و تمامی ارگان­هایی که در شهرستان زرند در مورد بیمارن صعب­ العلاج مسئول می­ باشند، نظیر بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی، تامین اجتماعی، فرمانداری و هلال­ احمر، تقاضا دارم که به این بیماران کمک کنند. در بین مبتلایان به  ام اس در شهرستان زرند افرادی وجود داشتند که حتی توان مالی کافی برای تامین هزینه­ های دارویی و انجام آزمایشات را نداشتند و به همین دلیل در بسیاری از موارد از انجام آزمایشات و خرید داروهای خود امتناع می­ کردند. در واقع این بیماران افرادی هستند که هم باید از لحاظ روحی آرامش داشته باشند و هم از لحاظ مالی کمک شود. بنابراین از تمامی مسئولین تقاضا دارم تا به این افراد کمک کند.

انتهای پیام/

……………………………..

گزارش: جواد زمانی بابگهری

……………………………..