دانشمندان اخیراً متوجه شدند که گونه ای لاک پشت چینی وجود دارد که از راه دهان خود ادرار می کند.

به گزارش “صدای زرند”، محققان دانشگاه ملی سنگاپور دریافتند که گونه ای از لاک پشت با نام Pelodiscus sinensis که دارای لاک نرم است، سر خود را درون چاله آب فرو می برد و زبان خود را تکان می دهد، ولی آب نمی نوشد.

قبلاً مشخص شده بود که این نوع لاک پشت ساختاری شبیه به دستگاه تنفسی در دهان خود دارد که پیش از این گمان می شد به لاک پشت برای تنفس کمک می کند. سوالی که این جا مطرح می شود این است که اگر این لاک پشت ها دارای شش در بدن خود هستند، پس چرا نیاز دارند که برای نفس کشیدن سر خود را زیر آب ببرند؟ دنبال کردن ادرار لاک پشت محققان تصمیم گرفتند چند تا از این لاک پشت های زنده را از بازار خریداری کنند و آنها را برای شش روز در آب نگه دارند. تنها ۶ درصد اوره ادرار –جزء اصلی ادرار حیوان به همراه آب- تولید شده توسط لاک پشت ها به همراه ادرار از پشت آن ها بیرون می ریخت.

بعد از این که محققان لاک پشت ها را از آب خارج کردند آنها را در گودالی گذاشتند. لاک پشت ها سر خود را درون گودال فرو کردند و ۵۰ برابر بیشتر اوره ادرار از دهان آنها خارج می شد. اوره از طریق جریان خون آنها وارد دهانشان می شد، به همین خاطر از لحاظ فنی نمی توان آن را ادرار کردن نامید. همچنین گروه تحقیقاتی کشف کرد که نوعی ژن خاص در این گونه لاک پشت وجود دارد که پروتئینی تولید می کند که به بیرون ریختن اوره ادرار کمک می کند.

این ژن در دهان آنها قرار دارد نه در کلیه شان. این نوع لاک پشت در آب شور زندگی می کند و اگر قرار باشد اوره خود را به روش سنتی –فرایندی که نیازمند مقدار زیادی آب است- خارج کند، نیازمند آب بیشتری برای حفظ آب بدن خود است. به این ترتیب لاک پشت مجبور است که آب شور بیشتری بنوشد تا نمک را در خون خود کاهش دهد، چرا که خزندگان نمی توانند نمک را در ادرار خود خارج کنند. این فرایند تا جایی پیش می رود که آب شور برایشان کشنده می شود.

اما، خالی کردن دهان بدون نوشیدن هیچ آب شوری موجب می شود که این مخلوقات سالم بمانند. همین شاید همین توانایی خارج کردن اوره ادرار از راه دهان به جای کلیه، این نوع لاک پشت ها و سایر لاک پشت های با لاک نرم را قادر ساخته است که در محیط آب شور و دریا به راحتی زندگی کنند. این تحقیقات می تواند برای سلامت انسان ها نیز مفید باشد. محققان معتقدند که کشف نحوه خروج ادرار از راه دهان توسط لاک پشت ها، می تواند به انسان هایی که مشکل کلیوی دارند کمک کند.

در حال حاضر، افراد دچار مشکلات کلیه مجبورند از دیالیز برای خروج مواد اضافی در جریان خون خود استفاده کنند. بر فرض، اگر مکانیزم خروج اوره ادرار بتواند در دهان بیماران دارای مشکل کلیوی انجام بگیرد، خروج اوره می تواند از طریق شستشوی دهان با آب صورت بگیرد، درست مثل لاک پشت ها. نتایج کامل این تحقیقات قرار است در نسخه ماه نوامبر ژورنال تجربی بیولوژی (به آدرس http://jeb.biologists.org/) منتشر شد.

Sedayezarand.ir

کشف لاک پشت عجیبی که با دهان ادرار می کند!