برای حل مساله هسته ای ایران باید راهی جلوی پای این کشور گذاشته شود که کرامت ایرانیان حفظ شود. این تصور که ایران، با وجود همه آن‌چه درباره تاریخش می‌دانیم، صرفاً با تحریم‌های بیشتر و در اثر تهدید نظامی نگران شود و در آخر اعلام تسلیم کند، به نظرم با درکی که ما از مردم و حکومت ایران داریم، درست نیست.

صدای زرند: باراک اوباما رییس جمهور آمریکا روز گذشته در سخنانی با دفاع از رویکرد دیپلماتیک دولت خود در قبال مساله هسته ای ایران در برابر فشارهای کنگره و دولت نتانیاهو، برچیده شدن کامل برنامه غنی سازی هسته ای ایران را گزینه ای دور از واقعیت دانست.

SedayeZarand.IRبه گزارش عصر ایران به نقل از نیویورک تایمز اوباما که در جمع یک لابی اسراییلی در اندیشکده سابان موسسه بروکینگز در واشنگتن و در مصاحبه ای با “هایم سابان” تهیه کننده آمریکایی – اسراییلی برنامه های تلویزیونی و بنیانگذار موسسه سابان سخن می گفت، افزود که برای حل مساله هسته ای ایران باید راهی جلوی پای این کشور گذاشته شود که کرامت ایرانیان حفظ شود.

اوباما که سخنانش پاسخ به دغدغه های اسراییل در مورد توافق اخیر هسته ای با ایران بود، با اشاره به خواسته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل مبنی بر برچیده شدن کامل تاسیسات غنی سازی هسته ای در ایران، گفت که این خواسته به گفته او رویایی با دنیای واقعیات فاصله دارد.

او در توضیح اختلاف نظر خود با نتانیاهو در مورد ایران در پاسخ به یک روزنامه نگار اسراییلی گفت: “من و بی بی (نام مستعار نتانیاهو) گفت و گوهای بی پرده و صریحی در این مورد داشته ایم و در این مورد اختلاف نظر تاکتیکی قابل توجهی وجود دارد.”

با این حال اوباما با تاکید بر هدف و نقطه نظر مشترک کشورش با اسراییل در مورد عدم دست یابی ایران به سلاح هسته ای، گفت: “این تصور که ایران، با وجود همه آن‌چه درباره تاریخش می‌دانیم، صرفا با تحریم‌های بیشتر و در اثر تهدید نظامی نگران می‌شود و در آخر اعلام تسلیم کند، به نظرم با درکی که ما از مردم و حکومت ایران داریم، درست نیست.”

وی افزود: “نه فقط تندروها که حتی میانه‌روها یا اصلاح‌طلبان داخل ایران هم نمی‌توانند بگویند تسلیم می‌شویم و هرچه آمریکا و اسرائیلی‌ها می‌گویند را انجام می‌دهیم.”

اوباما به شوخی گفت این انتظار نتانیاهو آن قدر منطقی است که رییس جمهور آمریکا انتظار داشته باشد کنگره همه لوایح دولت او را تصویب کند. این سخن اوباما باعث خنده حضار شد.

اوباما گفت ایران از این پس بخشی از تاسیسات و قابلیت های غنی سازی هسته ای خود را حفظ خواهد کرد چرا که از نظر او این دیگر برای ایران (به لحاظ فنی و تکنولوژیکی) کار دشواری نیست.

اوباما در عین حال با ادعای اینکه در توافق اولیه ژنو هیچ چیزی برای حق غنی سازی ایران مورد تاکید قرار نگرفته، تاکید کرد که از نظر او شانس موفقیت و شکست توافق ژنو به یک اندازه است (50-50) اما این راهی است که باید آزموده شود.

رییس جمهور آمریکا گفت که با وضع محدودیت‌ها و بازرسی‌ها، می شود یک توافق نهایی را مد نظر داشت که تضمین کند حتی اگر ایران غنی‌سازی سطح پایین داشته باشد، در عمل نتواند به توانایی تولید سلاح اتمی برسد.

وی تاکید کرد که بدنه اصلی تحریم ها در مورد ایران همچنان حفظ شده و اگر ایران با حسن نیت نباشد و به تعهدات خود در قبال توافق ژنو پای بند نباشد، تحریم ها علیه این کشور تشدید خواهد شد.

تفاوت روحانی و احمدی نژاد

رییس جمهور آمریکا در تشریح اختلاف نظر دیگر خود با نتانیاهو به جمله معروف نتانیاهو درباره روحانی اشاره کرد و گفت: گفته شده است که روحانی و احمدی نژاد هیچ فرقی با هم ندارند جز آنکه روحانی چهره ای مثبت تر دارد.

رییس جمهور آمریکا افزود از نظر او این تحلیل نوعی بی توجهی به تغییر فضای سیاسی ایران متعاقب انتخابات ریاست جمهوری (24 خرداد) امسال این کشور است.

اوباما گفت: “خب روشن است که روحانی هم جزئی از نظام ایران است و به نظرم باید فرض کنیم که ایدئولوژی او هم خصومت با آمریکا و اسراییل است ولی او نماینده میل و جهت مردم ایران برای تغییر هم است و ما نباید این تغییری را که مردم ایران می خواهند با جهان تعامل کنند رد کنیم و یا دست کم بگیریم.”

انتهای پیام/