صدای زرنددکتر حسین امیری، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از اختصاص 14.5 درصد از محل منابع حاصل از صادرات نفت به سرمایه گذاری در صنایع بالادست نفت خبر داد.

به گزارش “صدای زرند“، به نقل از شبکه ایران، نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، عصر سه شنبه بررسی بودجه بخش نفت در لایحه بودجه 93 را برنامه امروز کمیسیون انرژی ذکر کرد و گفت: بخش بالادست نفت نیازمند سرمایه گذاری است تا تولید نفت که اقتصاد کشور به آن وابسته است را تامین کنیم.

به گفته وی، در لایحه بودجه 92، 14.5درصد از محل صادرات نفت و 14.5 درصد از محل تامین خوراک باید به سرمایه گذاری در بالادست نفت و گاز اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه ارقام پیش بینی شده در بودجه 92 محقق نشد، گفت: در سال جاری منابعی که از محل اوراق مشارکت و اوراق قرضه اسلامی و 14.5درصد صادرات پیش بینی شده بود، محقق نشد.

امیری ابراز امیدواری کرد رقم 14.5درصد منابع حاصل از صادرات و مازاد درآمد ارزی محقق شود.

به گفته وی، در بودجه سال 92 قیمت نفت هر بشکه 95 دلار پیش بینی شده بود که متوسط قیمت فروش آن درطی 9ماهه اخیر 104دلار بود که از این محل مازادی حاصل می شود اما چون یک میلیون و 300 هزار بشکه پیش بینی شده محقق نشد طبیعتا مازادی هم از این جهت کسب نشد.

نماینده مردم رزند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بودجه امسال 26 درصداز محل صادرات نفت به صندوق توسعه ملی اختصاص می یافت که دولت جدید این رقم را به 20 درصد اصلاح کرد.

امیری خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه 93 این رقم 29 درصد پیش بینی شده است و علاوه بر این 14.5درصد هم به سرمایه گذاری در بالادست نفت گاز اختصاص می یابد.

سخنگوی کمیسیون انرژی افزود: در بودجه امسال پیش بینی شده بود از محل مازاد درآمد نفت هفت هزار میلیارد تومان به بخش نفت و پنج هزار میلیارد تومان هم به وزارخانه های دفاع و بهداشت اختصاص یابد که این ارقام محقق نشد.

به گفته نایب رییس کمیسیون انرژی در لایحه بودجه 93 فروش یک میلیون بشکه نفت خام و 320 هزار بشکه میعانات و پتروشیمی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/