بعد از دریافت دعوت اعضای هیات امنا مسجد روستای باب­عبدان برای حضور در مراسم چهل­وهشتم (رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)) و تهیه گزارش برای معرفی این روستا و مراسم عزاداری این روستا، به همراه دیگر اعضای سایت راهی روستای باب­عبدان شدیم. این روستا در 30 کیلومتری شمال­شرقی شهر زرند و حوالی سه­راهی مسجد ابوالفضل (ع)‌ که در مسیر زرند – مشهد می­باشد، قرار دارد.

در ابتدای ورود به این روستا حال و هوایی که از این روستا به ما انتقال داده شد چندان رضایت بخش نبود. انگار خشکسالی­های سال­های اخیر نام آبادی را از این روستا جدا کرده بود. اما بعد دیدن جمع زیاد عزادارانی که با وجود این شرایط به آنجا آمده بودند تا مراسم عزاداری را در این محل برگزار کنند، حال و هوایمان تغییر کرد. شور و شوق عزاداران برای آماده شدن جهت عزاداری چنان بالا بود که دیگر احساس غریبی در ما وجود نداشت و خشکی منطقه هم حال و هوایی خاص به مراسم می­داد. گویی اینجا حال مردم به هوای کربلا نزدیک­تر است.

پیش از شروع مراسم عزاداری گفتگویی داشتیم با یکی از اعضای هیات امنا روستا تا درباره روستا بیشتر برایمان توضیح دهد.

صدای زرند: در گفتگو با جناب آقای محسن محسنی، عضو هیات امنا مسجد این روستا؛ ایشان ضمن عرض تسلیت به مناسب رحلت رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع)  در مورد روستای باب­عبدان چنین بیان داشت: بیش از 15 سال است که این روستا با خشکسالی­های مداوم روزگار می­گذراند و کشاورزی روستا در حال حاضر کاملاً غیر فعال شده است. قبل از خشکسالی­ها ما حدود 50 الی 60 خانوار در این روستا ساکن داشتیم اما با توجه به از بین رفتن کشاورزی در این روستا اهالی روستا مجبور به عزیمت به شهر شدند و در حال حاضر تنها 7 الی 8 خانوار در این روستا به صورت دائم ساکن می­باشند.

SedayeZarand.IR

در مورد قدمت این روستا با توجه به برجی که در این روستا وجود دارد و طبق اطلاعاتی که بنده در این زمینه دارم می­توان گفت که قدمت این روستا بیش از 500 الی 550 سال می­باشد. متاسفانه برج این روستا که قدمت آن را نشان می­دهد در حال تخریب است و ما در مورد بازسازی این برج پیگیری­هایی با میراث فرهنگی برای حفظ آن انجام داده­ایم و امیداوریم هر چه زودتر اقدامات لازم در این زمینه انجام شود تا این برج بیش از این تخریب نشود.

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

این روستا 3 شهید دارد و بیش از 90 درصد جوانان این روستا تحصیل کرده­اند و خوشبختانه معضل اعتیاد در بین جوانان این روستا بسیار پایین است و در این زمینه می­توانم بگویم که ما هیچگونه مورد اعتیادی در این روستا نداریم. مراسم عزاداری که در ایام محرم و صفر در این روستا برگزار می­شود بسیار قابل انعکاس می­باشد که خوب است در این زمینه بیشتر صحبت کنیم.

محسنی در مورد برگزاری مراسم عزاداری در این روستا گفت: حتی با توجه به مشکلاتی که در این چند سال در اثر خشکسالی  به وجود آمده است مراسم عزاداری محرم و صفر در سال­های اخیر هم مانند گذشته به طور منظم و مداوم در این روستا برگزار شده است. در این روستا از اول ماه محرم تا شب شام غریبان هر شب مراسم عزاداری و پذیرایی از عزاداران حسینی برگزار می­شود. بعد از شام غریبان تا چهل­وهشتم که امروز است هر جمعه برنامه عزاداری حسینی در این روستا برگزار می­شود. در واقع برنامه­های محرم و صفر در این روستا به طور کامل برگزار می­شود و فکر می­کنم باب­عبدان تنها روستایی در منطقه و شهرستان باشد که با توجه به مشکلات موجود مردم آن اینگونه از برگزاری مراسم ماه محرم و صفر استقبال می­کنند. مردم این روستا حتی آب مناسب برای شرب هم ندارد و با وجود این همه مشکل باز هم در مراسم شرکت می­کنند و در این زمینه آب شرب مراسم را با تانکر از نقاط دیگر تامین می­کنیم تا مراسم در این روزها به خوبی و با شور برگزار شود. امسال ما این افتخار را داشتیم که در روز تاسوعای حسینی میزبان هیئت­های عزاداری روستاهای همجوار باشیم و همچنین امسال این افتخار نصیب ما شد تا مانند بسیاری از نقاط کشور برنامه شیرخوارگان حسینی را در این روستا برگزار کنیم که با شکوه بسیار خاصی در حسینه روستا برگزار شد. امسال حتی با وجود سرمای بسیار شدیدی که در روز اربعین حسینی در این منطقه حاکم بود هیئت عزاداری روستای باب­عبدان تنها هیئت عزاداری بود که مانند سال­های قبل عازم مسجد ابولفضل (ع) که در سه راهی دشتخاک واقع شده است،‌ شد. برنامه­های اخیر با توجه به انتخاب هیات امنا برای مسجد روستا به برنامه­های اصلی اضافه شدند و امسال هیات امنا این افتخار را داشت که برنامه­های متنوع­تری را نسبت به سال­های قبل برگزار کند. همچنین امسال از مداحان و روحانیون زرندی که مقیم قم هستند برای برگزاری باشکوه­تر مراسم عزاداری دعوت شد و این دوستان نیز دعوت ما رو قبول کردند و در مراسم ما شرکت کردند. حتی مراسم امروز (چهل­وهشتم) نیز با حضور حجت السلام جمالیزاده که از روحانیون زرندی مقیم قم هستند برگزار خواهد می­شود.

محسنی در پایان برای تشکر از برگزارکنندگان مراسمات عزاداری چنین گفت: به عنوان نماینده هیات امنا مسجد از تمامی افرادی که در برگزاری این مراسمات فعالیت داشته­اند به ویژه بانیان مراسم عزاداری، که امسال ما حدود 35 بانی برای برگزاری مراسمات داشتیم، تشکر و قدردانی می­کنم. همچنین از مردم عزیز، مداحان و روحانیون معزز که با حضور خود در مراسم سبب برگزاری هر چه باشکوه­تر این مراسمات شدند تشکر و قدردانی می­کنم. همچنین از اعضای محترم هئیت امنا مسجد روستا که در برگزاری این مراسمات تلاش زیادی کردند تشکر می­کنم. تشکر ویژه­ای از جناب آقای دکتر امیری نماینده محترم شهرستان داریم که امسال هم مانند هر سال افتخار دادند و در روز تاسوعا در این روستا حضور داشتند. همچنین لازم می­دانم یاد و خاطر تمام رفتگان روستا به ویژه بانیان مسجد روستا مرحوم مختار محسنی و مهندس حسین محسنی را گرامی بداریم و برای این عزیزان که از بین ما رفته­اند از درگاه خداوند طلب مغفرت داریم.

بعد از تهیه این گزارش و جدا شدن از آقای محسنی به همراه دوستان در مراسم باشکوه روز چهل­وهشتم که در این روستا برگزار می­شد شرکت کردیم که در ادامه برخی از تصاویر برگزیده از این مراسم آورده شده است. همچنین می­توانید بخشی از فیلم مراسم عزاداری که در این روستا برگزار شده است را از انتهای این گزارش دانلود و مشاهده نمایید.

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

SedayeZarand.IR

دانلود  فیلم مراسم عزاداری 

SedayeZarand.IR

…………………………..

گزارش: مجید عربپور

…………………………..