SedayeZarand.IRصدای زرند: به گزارش ایانا، مدیرگروه فرهنگی هنری امام هادی (ع) شیراز روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: 12 سال است که در روزهای 27 و 28 صفر پخت این آش انجام می شود و امسال نیز به پخت و پخش 72 تن آش نذری اقدام کردیم.

ˈمحمد اسدیˈ خاطرنشان کرد: هزینه های این کار را خود مردم تأمین کرده و حتی از دیگر استانها و شهرهای بزرگ همچون مشهد مقدس نیز در پخت این آش سهیم شده اند.

وی گفت: به مناسبت 28 صفر و در سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) و برای نخستین بار در جهان اسلام، آش صلواتی به وزن 72 تن در شیراز طبخ و توزیع شده است.

اسدی اظهار داشت: در آیین فرهنگی و مذهبی امسال 600 مرد و زن دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت با 45 دیگ، کار پخت آش صلواتی را انجام دادند.

وی میزان کمک های مردمی برای طبخ آش صلواتی را شامل سه هزار و 800 کیلو برنج، یکهزار و 800 کیلو لوبیا چیتی، یکهزار و100 کیلو عدس، یکهزار و 100 کیلو نخود، 480 کیلو روغن، دو هزار و 500 کیلو پیاز، سه هزار کیلو تره، 60 کیلو ترخون، 400 کیلو ادویه جات و 120 گوسفند به ارزش 800میلیون ریال عنوان کرد.

مدیر گروه فرهنگی هنری امام هادی(ع) شیراز تصریح کرد: خیرانی که تمایل دارند در سالهای آینده در این امر شرکت کنند می توانند وجوه نقدی خود را به حساب 3724475 در شعب بانک رفاه کارگران واریز کنند.

وی با اشاره به اینکه از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس می خواهیم که برای به ثبت رساندن این حرکت که بی نظیر است، تلاش کند، افزود: مسوولان کتاب ˈگینسˈ سال گذشته برای به ثبت رساندن این رکورد جهانی تقاضای 14 میلیون تومان کرده بودند، که این میزان در سالجاری به 25 میلیون تومان افزایش یافته و با توجه به بالا بودن این رقم از تقاضای به ثبت رساندن آن در این کتاب منصرف شدیم.