ازدواج وحدت و پیوندی اجتماعی بین انسان­ها برای داشتن زندگی زیبا و بهتر است. ولی ما مسلمانان و بنا به گفته رسول اکرم (ص) باید ازدواج کنیم تا دینمان کامل شود. و یا در جایی دیگر پیامبر اسلام (ص) می­فرماید: مَن أحَبَّ اَن یَلقَى اللّه‏َ طاهِرا مُطَهَّرا فَلیَلقَهُ بِزَوجَهٍ (هرکس ‏دوست ‏دارد خداوند را پاک ‏و پاکیزه ‏دیدارکند، باید ازدواج ‏نماید). و نیز رسول خدا  صلى الله علیه و آله و سلم چنین می­فرمایند: یفتح ابواب السماء بالرحمه فى اربع مواضع: عند نزول المطر، و عند نظر الولد فى وجه الوالدین، و عند فتح باب الکعبه، و عند النکاح (درهاى رحمت آسمانى در چهار وقت گشوده می‏شود:۱- موقع بارش باران.۲- زمانى که فرزند به چهره پدر و مادرش مى‏نگرد.۳- هنگام گشوده شدن در کعبه.۴- هنگام برپایى مراسم عقد و عروسى).

صدای زرند: بنا بر این احادیث و بسیاری احادیث دیگر، توجه به مسئله ازدواج یکی از مهمترین تکالیف ما مسلمانان می باشد. در این زمینه جناب آقای حجت‌الاسلام مهدی حسنی کبوترخانی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زرند مقاله­ای تحت عنوان “ازدواج یک نظام ارزشی مقتدر” نگاشته­اند که در آن به جنبه­های مختلف ازدواج از تصمیم­گیری در مورد ازدواج تا ضرورت فرهنگ­سازی و توجه به نقش رسانه­ها در این زمینه گفته شده است. ضمن تشکر از نگارنده به دلیل ارسال این مقاله ارزشمند برای انتشار در سایت “صدای زرند”، در ادامه چکیده­ای از این مقاله را آورده­ایم که برای دیدن متن کامل آن می­توانید آن را از انتهای متن دانلود نمایید.

عنوان مقاله: ازدواج یک نظام ارزشی مقتدر

نگارنده: مهدی حسنی کبوترخانی (رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زرند)

چکیده:

تصمیم گرفتن برای ازدواج یکی از مهمترین تصمیماتی است که زوج ها در کنار هم اتخاذ می کنند.در این مقاله سعی شده است با اتکا به منابع موجود و تبلیغات انجام شده ازدواج را یک نظام ارزشی مقتدر معرفی و بررسی کنیم.و در این راستا ازدواج را یک فرهنگ همه گیر معرفی وسپس خلاصه ای از اهداف ازدواج،چگونگی تصمیم گیری،دلایل بالارفتن سن ازدواج و تبعات آن را بررسی کنیم.

ما ازدواج را امری مقدس بیان کرده ایم، پیوند دو روح، ارتباط دو جسم، رسیدن به آرامش و تکامل، تقسیم شادی ها و سختیها، کسب تجربه های شیرین، آموختن صبر و گذشت، عشق و محبت. با مقایسه ی الگوی اسلامی و ازدواج های رایج و آشکار شدن تفاوتها می بایست فکری کرد و در جهت بهبود اوضاع گامی برداشت.

شواهد خیره کننده هستند، ما برای اینکه بتوانیم از یک جامعه سالم برخوردار باشیم باید فرهنگ ازدواج را ترویج دهیم؛ بنابراین باید خط مشی تلویحات عمومی را مشخص کنیم: دولت موظف است ازدواج را به صورت یکی از زیربناهای اساسی جامعه معرفی کرده و بر لزوم آن پافشاری نماید.

زندگی زیباست بشرطی که زیبا ببینیم!

به امید آن روز، که اسلام سرمشق همه ی امورات قرار گیرد.

دانلود متن کامل مقاله (حجم: 752 کیلوبایت)

SedayeZarand.IR