استاد دانشگاه پیام‌نور ایلام درباره نحوه اجرای سند 2030 در کشور، گفت:همانطور که توصیه می‌شود از برنامه های آموزشی این سند استفاده کرد اما باید با فرهنگ ایرانی-اسلامی نیز تطبیق یابد  و این نامه سربسته باید باز شود و توسط کارشناسان فرهنگی مورد بررسی دقیق قرار گیرد، البته این اقدام باید به دور از فضاسازی های سیاسی صورت گیرد تا هنگامی که در یک مسئله، اختلافات فراگیر شود معمولاً اظهار نظرها جناحی می‌شود و از کار کارشناسی فاصله می گیریم.

 

به گزارش صدای زرند، اسماعیل کاروان استاد دانشگاه پیام‌نور ایلام به تحلیل نواقص و محاسن سند 2030 پرداخت و درخصوص این سند و نقدهایی که در این مدت به آن شده، اظهار داشت: به طور کلی بنده با مسائل آموزش موافق هستم  حتی در زمینه مسائل جنسی و چه اشکالی دارد برای دانش‌آموزان و دانشجویان به اقتضای سن خودشان در این مسئله آگاهی‌بخشی صورت گیرد.

 

وی افزود: همین عدم آگاهی هاست که باعث آموزش های تجربی می‌شود و نتایج زیان باری به دست می‌آید که  لذا آموزش در هر زمینه‌ای با رعایت خط قرمزهای فرهنگی و بومی کشور می‌تواند مفید باشد.

 

وی ابراز کرد: نفس این داستان که این سند در یونسکو تدوین شده مشکل خاصی ندارد، ما می‌توانیم با مطالعه و پالایش این سند از نکات مثبتی که در آن وجود دارد استفاده کنیم و دوستان منتقد باید اعلام کنند چرا با طرح مباحث آموزشی مشکل دارند و ما باید ببنیم مشکلات اساسی جوانان ما چیست.

 

وی ادامه داد: یکی از این مشکلات مربوط به مسائل جنسی می‌شود که به علت عدم شناخت درست و درک کافی از موضوع نمی‌توانند تصمیم درست در مواجهه با این مسائل بگیرند و من علاوه بر اینکه با آموزش در این زمینه موافقم، اعتقاد دارم با بومی سازی این سند می‌توان از قسمت های دیگر آن نیز بهره برد.

 

استاد دانشگاه پیام‌نور ایلام درباره نحوه اجرای سند 2030 در کشور، خاطرنشان کرد:همانطور که توصیه می‌شود از برنامه های آموزشی این سند استفاده کرد اما باید با فرهنگ ایرانی-اسلامی نیز تطبیق یابد  و این نامه سربسته باید باز شود و توسط کارشناسان فرهنگی مورد بررسی دقیق قرار گیرد، البته این اقدام باید به دور از فضاسازی های سیاسی صورت گیرد تا هنگامی که در یک مسئله، اختلافات فراگیر شود معمولاً اظهار نظرها جناحی می‌شود و از کار کارشناسی فاصله می گیریم.

 

وی در رابطه با علل اجرایی شدن این سند بدون هماهنگی با شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور، تصریح کرد:دنیا به سمت جهانی شدن در حال حرکت است و به همین دلیل ما نباید از این قطار جا بمانیم، البته تمام این مسائل اجرایی باید با نظارت کارشناسان داخلی صورت گیرد و اینکه کسی از بیرون بخواهد بر اجرای این سند نظارت کند اصلا قابل قبول نیست و هیچ عقل سلیمی این شیوه را نمی‌پسندد.

 

انتهای پیام/استاد نیوز