یکی از کارگران معدن شرکت زغال‌سنگ یاقوت شهر زرند کرمان اظهار داشت: محاسبات مزدی بیشتر کارگران براساس هر واحد واگن حامل زغال‌سنگ استخراجی از معدن محاسبه می‌شود.

 

به گزارش صدای زرند، یکی از کارگران معدن شرکت زغال‌سنگ یاقوت شهر زرند کرمان اظهار داشت: محاسبات مزدی بیشتر کارگران براساس هر واحد واگن حامل زغال‌سنگ استخراجی از معدن محاسبه می‌شود.

 

وی ادامه داد: براساس مصوبات داخلی معدن هر ۵ تا ۶ کارگر معدن بایست توانایی استخراج ۱۰ تا ۱۲ واگن زغال‌سنگ در روز را داشته باشد که به ازای هر واگن مبلغ ۲۰ هزار تومان محاسبه می‌شود.

 

به گفته این کارگر معدن، اما کارگران روزانه می‌توانند حداکثر دو واگن زغال سنگ استخراج کنند اما کارفرما تمامی مزایای نقدی و غیرنقدی کارگران را در پرداخت هر واگن واحد خلاصه کرده‌اند و همین مسئله باعث شده درآمد ماهیانه آن‌ها به زحمت با حداقل‌های قانونی برابری کند.

 

یکی دیگر از این کارگران در انتقاد از ایجاد وقفه در پرداخت مطالبات مزدی خود و همکارانش گفت: تا همین چند ماه پیش طلب مزدی کارگران نهایتا تا روز دهم هر ماه پرداخت می‌شد اما اکنون این موعد زمانی به تاخیر افتاده است.

 

به گفته این کارگران در شرایطی که برای آن‌ها امکان استفاده از وام‌های ضروری وجود ندارد، تاثیر پرداخت به موقع مطالبات ناچیز مزدی بر زندگی خانواده‌های آن‌ها انکار نشدنی است. همچنین نگرانی بابت سوابق بیمه‌ای و وضعیت ایمنی محیط کار از دیگر دغدغه‌های صنفی کارگران شاغل در این واحد معدنی است.

 

در همین رابطه «حسن منصوری» مدیرعامل معدن یاقوت شهر زرند درخصوص نگرانی که معدن‌چیان این واحد معدنی بابت سوابق بیمه‌ای خود گفت: تمامی کارگران شاغل در معدن یاقوت شهر در بدو استخدام بیمه می‌شوند و از طرفی این واحد معدنی سیستم حضور و غیاب مجهز است و نتیجه امکان بروز اشتباه در تهیه لیست وجود ندارد؛ به ویژه‌ اینکه در معدن یاقوت شهر لیست‌های بیمه‌ای کارگران پس از تایید نمایندگان آن‌ها به سازمان تامین اجتماعی ارسال می‌شود.

 

وی همچنین درخصوص نگرانی‌های مربوط به تامین ایمنی محیط کار معدن‌چیان گفت: جای نگرانی نیست، معدن یاقوت شهر در چهار سال گذشته به طور پیاپی به عنوان معدن نمونه شناخته شده و تمامی نکات مربوط به اصول ایمنی برای پائین آوردن حوادث ناشی از کار در آن رعایت می‌شود.

 

این مقام کارفرمایی معدن یاقوت شهر در خصوص انتقادات که معدن‌چیان از نحوه محاسبه دستمزدهای خود، محاسبه مزد برمبنای واگن حامل ذغال سنگ را تایید کرد.

 

وی ادامه داد: به دلیل شریک کردن تمامی کارگران در سمت‌های مهندسی، سرکارگری، استادکاری و…. در سود معدن، برهر فرد شاغل به نسبت موقعیت شغلی مقدار معینی به عنوان کف تولید تعیین شده است و بر همین منبا دستمزد هر کارگر بر مبنای ۲۰ هزار تومان به ازاء هر واگن حامل زغال سنگ تعیین شده است.

 

منصوری در عین حال با تاکید براینکه با باقیمانده مزایای تعیین شده قانونی برای هر کارگر شاغل در این واحد معدنی به صورت ماهیانه به آن‌ها پرداخت می‌شود؛ افزود: در ۲۰ سال گذشته مطالبات مزدی کارگران بین روزهای پنجم تا دهم هر ماه پرداخت شده و در مواقع ضروری برای کارگران متقاضی امکان دریافت مساعده نیز وجود داشته است.

 

انتهای پیام/ایلنا