SedayeZarand.IRعزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با انتقاد از ورود بانک های غیر تخصصی به حوزه ساخت و ساز مسکن گفت:‌ اگر بانک ها قصد دارند تمرکز کاری خود را بر روی فعالیت های تجاری و ساخت و ساز مسکن قرار دهند باید بر اساس قانون تجارت اقدام به تاسیس شرکت تجاری یا انبوه سازی کنند.

به گزارش “صدای زرند“، عزت الله یوسفیان ملا در گفتگو با اندیشه نیوز گفت: متاسفانه در سالهای گذشته به دلیل عدم نظارت کافی از سوی دستگاه های نظارتی و بانک مرکزی، بسیاری از بانک ها به حوزه غیر تخصصی خود که ساخت و ساز مسکن است، ورود کرده اند.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی افزود: حتی برخی از بانک ها در بازار مسکن کشور امارات سرمایه گذاری کردند و حتی از این موضوع نیز متضرر شده اند و متاسفانه به نوعی این زیان ها را با استفاده از نقدینگی های مردم جبران کردند.

این نماینده مردم در مجلس نهم می افزاید: با وجودی که رسالت اصلی بانک ها داد و ستد مالی است اما بانک ها بیشتر بر روی فعالیت های تجاری تمرکز داشته اند و حتی برای تسهیل فعالیت بانک در بخش ساخت و ساز مسکن شرکت هایی در این رابطه تاسیس کرده اند.

یوسفیان ملا که دارای دکترای حقوق خصوصی بین الملل است با بیان اینکه اگر بانک ها قصد دارند تمرکز کاری خود را بر روی فعالیت های تجاری و ساخت و ساز مسکن قرار دهند باید بر اساس قانون تجارت اقدام به تاسیس شرکت تجاری یا انبوه سازی کنند به معایب ورود بانک های غیر تخصصی به حوزه ساخت و ساز مسکن اشاره کرده و می گوید: به دلیل اینکه بانک ها از نقدینگی قابل توجهی برخوردارند، بنابراین ورود بدون برنامه و نظارت آنها به بخش ساخت و ساز مسکن به گرانی و تورم بیشتر در این بازار منتهی خواهد شد.

در پایان عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: باید توجه داشت به نوعی بانک مسکن تنها بانک دولتی تخصصی در بخش مسکن است که به وزارت راه و شهرسازی وابسته است بنابراین باید سیاست های آن در راستای اهداف این وزارتخانه و خانه دار کردن مردم باشد که متاسفانه این بانک به سمت اهداف غیر تخصصی و سود محور سوق پیدا کرده است.

انتهای پیام/