عضو هیات علمی دانشگاه جیرفت با بیان اینکه طبق بسیاری از مطالعات برای تشکیل هر سانتی متر خاک بیش از 300 سال زمان لازم است، گفت: بی احترامی به محیط زیست و به صورت خاص بی احترامی به خاک موجب ناپایدار شدن آینده ی زندگی انسان می شود؛ باید بدانید که اگر به خاک بی احترامی کنیم آیندمان به خاک کشیده خواهد شد.

 

صبح امروز و به مناسبت روز جهانی خاک، گروه دوستداران و حامیان محیط زیست زرند در یک گشت و گذار یک روزه با حضور در دل طبیعت در منطقه تنگ انجیروئیه از اهمیت خاک سخن گفتند و با برخی از فواید وجود خاک سالم در طبیعت آشنا شدند.

 

به گزارش صدای زرند، دکتر “جواد زمانی” بابگهری عضو هیات علمی دانشگاه جیرفت در این طبیعت گردی یک روزه، اظهارداشت: متاسفانه سال های زیادی است که ما با بی توجهی به خاک موجب تخریب شدید خاک ها در مناطق مختلف شده ایم و از این لحاظ در بین کشورهای آسیایی رتبه اول را داریم.

 

وی با اشاره به تاریخچه نام گذاری روز جهانی خاک بیان داشت: روز جهانی خاک برای گرامی داشت این عنصر مهم طبیعت، تحت این عنوان نام گذاری شده است و هر ساله در نقاط مختلف جهان مراسم مختلفی در گرامی داشت این روز برگزار می شود که جا دارد از حامیان محیط زیست زرند نیز که به این عنصر طبیعت اهمیت داده اند و این مراسم را برگزار کرده اند، تشکر ویژه کرد.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه طبق بسیاری از مطالعات برای تشکیل هر سانتی متر خاک بیش از 300 سال زمان لازم است، گفت: بی احترامی به محیط زیست و به صورت خاص بی احترامی به خاک موجب ناپایدار شدن آینده ی زندگی انسان می شود؛ باید بدانید اگر به خاک بی احترامی کنیم آیندمان به خاک کشیده خواهد شد و نتیجه ی قابل لمس این بی احترامی وجود معضل ریزگردهایی است که در سال های اخیر مردم در نقاط مختلف کشور درگیر آن هستند.

 

مهندس “مهدی باصره” رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت نیز در این طبیعت گردی ضمن معرفی منطقه اظهارداشت: این منطقه به عنوان یکی از نقاط منحصر بفرد شمال استان می باشد که تحقیقات علمی نشان می دهد که در گذشته اینجا در ساحل دریا بوده است و این منطقه جزء معدود نقاطی از کشور است که رد پای دایناسور در آن مشاهده شده است و این موضوع به اهمیت این منطقه افزوده است.

 

انتهای پیام/