رئیس دامپزشکی شهرستان زرند با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته سه واحد مرغداری زرند درگیر بیماریهای ویروسی نظیر نیوکاسل و گامبرو گردیده و دچار تلفات سنگینی شده اند، گفت: شبکه دامپزشکی پس از اطلاع نمونه برداریهای لازم را از طیور واحدهای مذکور اخذ و به آزمایشگاه مرجع استان ارسال نموده است که بیماریهای مذکور را تایید نموده است.

 

حسن لطفعلی پور در گفتگو با خبرنگار صدای زرند، با بیان اینکه مرغداران باید مسائل قرنطینه ای و بهداشتی را رعایت نمایند، اظهار داشت: یکی از مسائل مهم و ضروری در امر پرورش طیور رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای نظیر کنترل رفت و آمد و همچنین فعال بودن حوضچه های ضد عفونی ورودی مرغداری و سالنهای پرورش و واکسیناسیون بموقع طیور با واکسنهای توصیه شده توسط دامپزشک فارم اشاره کرد.

 

وی با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته سه واحد مرغداری زرند درگیر بیماریهای ویروسی نظیر نیوکاسل و گامبرو گردیده و دچار تلفات سنگینی شده اند، خاطرنشان ساخت: شبکه دامپزشکی پس از اطلاع نمونه برداریهای لازم را از طیور واحدهای مذکور اخذ و به آزمایشگاه مرجع استان ارسال نموده است که بیماریهای مذکور را تایید نموده است.

 

رئیس دامپزشکی شهرستان زرند با عنوان اینکه خوشبختانه مورد مثبتی از بیماری انفلوانزا در شهرستان مشاهده نشده است، افزود: بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی است که در طیور با علائم تنفسی، اسهال، کاهش مصرف دان و آب و در فرم عصبی فلجی بال و گردن خود را نشان میدهد و این  بیماری درگیری و تلفات بالایی دارد.

 

وی اضافه داشت: ویروس ها از طریق باد، وسایل الوده، افراد وارد مرغداری شده و باعث درگیری گله می گردد.

 

لطفعلی پور با بیان اینکه موثرترین راه پیشگیری از بیماری رعایت مسائل بهداشتی و واکسیناسیون طیور می باشد، اذعان داشت: این بیماری ها قابل انتقال به انسان نمی باشد.

 

وی در پایان از مرغداران و روستاییان درخواست نمود در صورت مشاهده تلفات ناگهانی در ظیور بومی و صنعتی خود مراتب را با شماره تلفن 33422227 اطلاع دهند تا اقدامات لازم صورت پذیرد.

 

انتهای پیام/