این روزها موضوعی که زیاد در شهر زرند به چشم می خورد افزایش روزافزون اتباع خارجه به خصوص افغانستانی ها و پاکستانی ها می باشد.

 

صدای زرند: در این بین معضلی که چند ماهی است گریبان گیر شهر زرند شده است، وجود کودکان کار اتباع خارجه در چهارراه ها و معابر شهر زرند است.

 

به گفته برخی از مسئولین زرند جلساتی در رابطه با ساماندهی اتباع بیگانه در این شهر برگزار شده است، ولی متاسفانه اثری از اجرای این جلسات در رابطه با کودکان کاری که به نوعی در کف خیابان های شهر وِلو هستند مشاهده نمی شود؛ خنجری فرماندار زرند می گوید: جلسات متعددی در ارتباط با ساماندهی اتباع بیگانه مخصوصاً اتباع غیرمجاز داشته ایم و نیروی انتظامی ماهانه تعدادی از این اتباع غیرمجاز را شناسایی و تحویل اردوگاه در کرمان می دهد.

 

حبیب الله خنجری تعداد اتباع بیگانه مجاز در شهرستان را 10000 نفر اعلام می کند و می گوید: جلسات متعددی با سران اتباع بیگانه داشته ایم تا آرامش شهرستان در این باره حفظ شود و پیگیر هستیم که مباحث پیرامون اتباع خارجه تا سال آینده به نتیجه برسد.

 

به عقیده این قلم عدم ‌توجه کافی دستگاه‌های متولی و نبود وظایف مشخص و نظارت‌های سیستمی، موجب افزایش این کودکان در معابر شهری به بهانه‌های مختلف شده است. این کودکان نیز برای تامین هزینه های زندگی خود وارد این جَرگه می شوند اما به نظر می رسد اگر جدی تر به این مشکل پرداخته شود می توان آینده را در این رابطه روشن تر ترسیم کرد.

 

کودکان کار و خیابانی در گروه‌های مختلف در چهار راه‌ها و معابر شهری کار می کنند که می توان احتمال وجود باندهای حرفه‌ای در به کار گیری این کودکان را نیز داد که این موضوع نیز باید توسط مسئولین امر مدنظر قرار گیرد.

 

اگر در سر چهارراهی پشت چراغ قرمز متوقف شوید، در کسری از ثانیه، چندین کودک برای فروش اجناس در اطراف اتومبیل سبز می‌شوند. متأسفانه حضور این کودکان در ماه‌ های اخیر به شدت افزایش یافته است که باید تدبیری توسط مسئولین امر در مورد این نابسامانی شود.

 

چهره‌های آشفته و نامناسب و اجبار در فروش اجناس سبب شده است تا این آسیب اجتماعی به یک پدیده چند وجهی تبدیل شود؛ ضمن اینکه عده ای مخالف حضور این افراد در بین مردم هستند، افرادی نیز نسبت به آن ها احساس ترَحُم دارند، ولی بدون شک حضور این کودکان در معابر ترافیکی شهر علاوه بر خطرات جانی برای آنان باعث ایجاد اختلال در رفت‌ و ‌آمد نیز خواهد شد.

 

این کودکان می گویند که خانواده‏ هایشان به پولی که آنها روزانه از این کار به دست می آورند، سخت نیازمند می باشند. در همین حال، خانواده این کودکان می‎گویند که از جبر روزگار ناگزیر هستند که کودکانشان را برای کار به معابر شهر بفرستند.

 

این در حالی است که به تازگی مدرسه ای برای کودکان اتباع خارجه در زرند کلنگ زنی شده است که امید می رود با افتتاح این مدرسه آمار این کودکان در به وجود آوردن این معضل اجتماعی در شهر زرند کاهش یابد، اما در حقیقت باید امید به آن داشت که مسئولین زرند برای کاهش این قبیل آسیب های اجتماعی چاره اندیشی بیشتری کنند.

 

انتهای پیام/ یادداشت: احمدرضا ملکی