روابط عمومی دادگستری شهرستان زرند از صدور بیش از 50 فقره مجازات جایگزین حبس در شعبه اول کیفری در شهرستان زرند، از ابتدای سال 96 تاکنون خبر داد.

 

به گزارش صدای زرند رئیس شعبه 101 کیفری زرند گفت: قبل از تصویب قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1392 محمل قانونی مناسبی برای صدور مجازاتهای جایگزین حبس وجود نداشت اما با تصویب این قانون بستر مناسب برای صدور آراء جایگزین حبس فراهم شده که آثار و نتایج آن به مراتب از مجازات زندان بیشتر است.

 

احسان بهجتی افزود: اینگونه مجازاتها علاوه بر حذف هزینه های گزافی که دولت در قبال نگهداری زندانیان متحمل می شود؛ موجب شده است محکوم، مجازات خود را در قالب کارآموزی، کمک به ایتام، افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، خدمات عمومی و غیره تحمل کند که آثار مثبت فراوانی دارد.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجازاتهای جایگزین حبس جنبه بازدارندگی از ارتکاب جرم را کاهش نمی دهد، گفت: آمارها دقیقاً عکس این مطلب را نشان می دهد؛ ایشان خاطر نشان کرد تقریبا 70 درصد مجرمانی که مرتکب بزه هایی همچون سرقت می شوند کسانی هستند که حداقل یک یا دو بار مجازات حبس را در کارنامه خود دارند و طبق یک تئوری در بحث جرم شناسی کسی که برچسبی مثل زندانی به وی زده شد دیگر از ارتکاب یک جرم سنگین تر ابایی ندارد.

 

بهجتی افزود: البته مجازاتهای جایگزین حبس تنها در مورد جرایم درجه 6، 7 و 8 یعنی مواردی که متهم سابقه کیفری موثری در کارنامه خود نداشته باشد و نیز مشمول قواعد تعدد و تکرار نباشد، اعمال می شود.

ایشان ضمن اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در بحث تقویت اقتصاد در قالب اقتصاد مقاومتی گفت: اکثر مجازاتهای جایگزین حبس صادره از این شعبه در قالب کارآموزی و تقویت نیروی کار و کمک به موسسات خیریه و مراکزی چون بهزیستی و نیز پرداخت هزینه های ترک اعتیاد جوانان معتاد بوده که با مشکلات اقتصادی موجود در جامعه به شدت به این نوع خدمات احتیاج است؛ که اولین و مهمترین اثر آن برگرداندان یک جوان نادم از انجام جرم به عنوان یک شخص تامین کننده معیشت، به دامان خانواده است.

 

رئیس شعبه 101 کیفری زرند ابراز امیدواری کرد با روند کاهش ورودی پرونده های کیفری به دادسرا و دادگاه در راستای اقدامات پیشگیرانه از وقوع جرم؛ شاهد این باشیم که مانند برخی کشورها زندان ها به کارگاه های فنی و حرفه ای تبدیل شوند.

 

انتهای پیام/