SedayeZarand.IRاین نوشته به درخواست یکی از خوانندگان پایگاه خبری صدای زرند به رشته تحریر در آمده؛ باشد که در حد بضاعت خود بتوانم منصفانه قضاوت کنم.

داستان از آنجا چکش خورد که آقای زمانی مدیر سایت “صدای زرند” برای بست و گسترش فرهنگ استفاده از فضای مجازی در راستای اطلاع رسانی اقدام به برگزاری مسابقه ای به نام “جشنواره وب نویسی شهرستان زرند” نمود.

1-   قبل از هر چیز نفس این عمل در خور تقدیر و تشکر است و این کار از آنجا اهمیت مضاعف به خود می گیرد که بدانیم این کار به صورت خود جوش از طرف سایت صدای زرند صورت گرفته است؛ در زمانی که به کارهای فرهنگی با دیدی سوری به منظور پر کردن رزومه کاری متولیان امر نگاه می شود؛ باید به این نوع کارها و برگزارکنندگان آن خسته نباشید گفت. نباید فراموش کرد این اولین تجربه از این نوع کارهاست که در بستر فرهنگی در حال جوانه زدن است. ما وقتی می­توانم بعضی اَنگ ها را به متولیان این کار بچسبانیم که اداره­کنندگان آن چندین دوره سابقه برگزاری این گونه کارها را داشته باشند که آقای زمانی از چنین سابقه­ای بی­بهره اند.

2-   موفق بودن یا نبودن یک کار باید در راستای اهداف تعریف شده آن مورد سنجش و ارزیابی قرار می­گیرد. اگر اهداف این مسابقه را کنکاش کنیم به این موارد بر می خوریم:

اهداف اصلی

1-    معرفی شهرستان زیبا زرند از طریق فضای مجازی

2-    تشویق وبلاگ نویسان به پرداختن و توجه به مسائل و مشکلات شهرستان.

3-    پیشبرد و تحقق بخشی به اهداف شهر الکترونیک شهرستان.

4-    شکوفایی استعدادهای شهروندان زرندی به ویژه جوانان در زمینه فضای مجازی.

اولین هدف؛ معرفی شهرستان زرند است که اگر شما به وب های رتبه دوم و سوم این جشنواره نگاه کنید مطلب خاصی از زرند در آن یافت نمی کنید و اگر هم هست در لایه های ناپیدای آنها است ولی من چیزی ندیدم. تنها رتبه هفتم  و هشتم این لیست به ترتیب “به نام خالق زیبای­ها” به معرفی روستای خود پرداخته و “نشریه الکترونیکی زراوند” نیز در این زمینه کارنامه قابل قبولی دارد. در بقیه ی وب ها که حائز کسب رتبه شدند غیر از رتبه اول، بقیه کاش حداقل چند عکس از زرند در وب خود می گذاشتند! حتی بوتیا پاتوق رتبه دوم در بخش گردشگری خود (تا لحظه گذاشتن مطلب در وبلاگ جمعه ساعت 9:45) چیزی از زرند نیاورده است.

هدف دوم؛ تشویق وبلاگ نویسان به پرداختن و توجه به مسائل و مشکلات شهرستان که به غیر از صبح زرند و نشریه الکترونیکی زراوند آن هم در رتبه هشتم جای گرفته!! بقیه خالی از این مسائل هستند!! در کل هیچ کدام  مبادرت به این امر ننمودند. متاسفانه سایتی که نام زرند را با خود یدک می کشد تنها به آسیب شناسی جامعه از نگاه روزنامه کیهان و وطن امروز که دیدگاهای خاص خودشان را دارند، می پردازد؛ تک صدایی در این سایت موج می زند.

هدف سوم؛ پیشبرد و تحقق بخشی به اهداف شهر الکترونیک شهرستان؛ واقعیت آن است که این شعار موقعی محقق شود که بتوان مثلاً (ساده) قبض آب یا گاز خود را از طریق این سایت­ها پرداخت نمود. به نظر شما کدام یک از این سایت­ها ما را لینک می دهند به این سایت های مادر؟؟

هدف چهارم؛ شکوفایی استعدادهای شهروندان زرندی به ویژه جوانان در زمینه فضای مجازی؛ اینکه ما سایت­هایی را معرفی کنیم که طرف کلی مطلب کپی کرده، نمی تواند از دیدگاه اهداف این رقابت فرهنگی قابل قبول باشد. این تفکر نمی­تواند در به حرکت در آوردن چرخ ماشین استعدادیابی موثر باشد. در جایی دیگر هم نوشته­ام نمی شود دنیای ساده و بی­پیرایش وبلاگ­ها را با وب سایتهایی که نقش لباس دختران هزار نقش را با خود یدک می کشند یکی فرض کنیم.

اهداف فرعی

1-    کمک به سالم سازی فضای مجازی در شهرستان.

2-    ترویج و تقویت روحیه شهروندی.

3-    هدایت و تشویق وبلاگ­نویسان شهرستان.

4-    احداث کانون وب­نویسان شهرستان زرند.

در بعضی از این منتخبین کمک به سالم سازی فضای مجازی اصلاً رعایت نشده است هرچند در بسیاری نیز رعایت شده. مثلاً در “سایت نریمان رها” می خوانیم: (از خوانندگان بابت این مطلب پوزش می خواهم)

در ستون “آخرین مطالب” در قسمت “عریان” چنین آمده:

حالا کـ زلیخا را بـ زانو در آورده ای
من هم میخواهم یوسفش را بـ زانو در آورم!
اما با کمکـ تو!
بـ زیر پتو بیا
من معجزه ای میکنم فراتر از یوزارسیفـ!
حالا…
عریان استـ…
تنم و تنتـ!
وقتی کـ در آغوش هم حل میشویم
این داغی هم حد نمیشناسد…

گرچه در ستون روبروی آن این جمله توی ذوق می زند [لطفا هیچوقتـ در مورد یـ امردادی زود قضاوتـ نکن، چون پیچیدگیشو کسی جز خدا درکـ نمیکنه]!!!!!

درستون “موضوعات” در ردیف “سیاست / اجتماع” در بخش مطلب “عروسک” می­خوانید:

میگفتـ بیچاره، او دیگر دختر نبود؛ میگفتـ بعد از فاش شدن راز زن بودنش از سوی خدا هم ترد شده!!!!! چـ برسد بـ پدر و مادر !…

یا در سایت “بوتیاپاتوق” مطلبی هست که با توجه به سبک زندگی اسلامی که از طرف مقام معظم رهبری بیان شده هیچ سنخیتی ندارد: طریقه رفتار با دختر های پرتوقع؟؟!! (رییس محاکم عمومی و انقلاب دادگستری استان کرمان: 95درصد ازدواج های، با آشنایی­های غیر متعارف به طلاق می انجامد، آینده ما، ش485)؛

جالب آنکه به غیر از لوگوی صدای زرند در هیچ جایی از آن نام زرند هم که مطلبی درباره آن باشد نیامده است. حال چگونه مقام دوم را از آن خود کرده باید از فاطمه نام نیک سوال کرد که در ساختمان شیخ بهایی بلوار دانشگاه صنعتی اصفهان چه ملاکی را برای انتخاب برگزیده­اند؟ هرچند بارها سایت شرکت ایشان را خواستم رصد کنم – بازه زمانی 60ساعته تا لحظه گذاشتن مطلب در وبلاگ، جمعه، ساعت 9:45- تنها مطلبی که در آن بالا آمد این بود “سایت در حال بروز رسانی است” آیا درست است شرکتی که خودش نمی­تواند وب سایتش را جمع کند (شرکت مهندسی تحلیل گران نرم افزاری آلا) به عنوان داور انتخاب شود؟! داوری از طرف این شرکت؛ یا بهتر بگویم: انتخاب این وب­نوشتها توسط این شرکت مثال همان قصابی است که بخواهد در بیمارستان مامایی کند؛ حال شما تصور کنید نه از بچه جانی می­ماند نه ازمادربچه، آیا بهتر نبود خود پرسنل صدای زرند آستین بالا می زدند و به قضاوت می­نشستند و امتیاز می دادند؟

در صدای زرند می خوانیم: زمانی، مسئول برگزاری این جشنواره در این باره میگوید: از شروط اصلی وب هایی که در این جشنواره شرکت داده شده­اند این بود که یا مدیریت وب توسط فردی انجام شود که به نوعی با شهرستان زرند در ارتباط است یا موضوعات ارائه شده در آن وب مربوط به شهرستان زرند باشد. با این توجیه این سوال پیش می­آید این نوع فکر و عملکرد شما آیا با اهدافی که تعریف کرده­اید چقدر سازگاری دارد؟ اگر مدیریت با فردی زرندی باشد اما مطالب درباره­ی زرند نباشند مثال همان یک بام دو هوا در برنامه­ریزی و اهداف می شود. یا در جای دیگر مدیریت صدای زرند چنین بیان می کند: برخی موراد که در این جشنواره دارای اهمیت می باشند: توجه به آئین و رسوم، گویش و لهجه و…

درباره­ی مسائل بیان شده خودتان اهداف را بخوانید و با جستجو در سایت های حائز امتیازشده، خودتان بهتر می­توانید قضاوت کنید.

اما قبل از اینکه سخن آخر این مطلب را بخوانید یک سری به 10وب­نوشته برتر شهرستان زرند بزنید تا خود حدیث مفصل بخوانید…

3-    شرکت­کنندگان می­توانند وب­های خود را در تمامی زمینه­های فرهنگی، هنری، گردشگری، کشاورزی، توسعه پایدار، ارتباط با مسئولین، ورزشی، شخصی و… برای شرکت در این جشنواره ثبت نمایند.

برخی موراد که در این جشنواره دارای اهمیت می­باشند: توجه به آئین و رسوم، گویش و لهجه، بازیهای محلی، انجمن­های فرهنگی و هنری، صنایع دستی، جاذبه­های فرهنگی، بناها و اماکن تاریخی، جاذبه­های فرهنگی و گردشگری، مسائل و مشکلات کشاورزی، مشکلات مدیریت شهری و ساخت و سازها، حمل و نقل، مسائل و مشکلات دانشگاه­ها، صنعت و معدن، آلودگی­های محیط زیست و منابع طبیعی، اخبار شهرستان زرند، نشریات، نامه­های مردمی و گفتگو با مسئولین شهرستان، مشکلات و مسائل ورزش در شهرستان، چهره های ورزشی شهرستان، پتانسیل­های ورزش در شهرستان و معرفی تیمهای ورزشی (دعوت نامه مسابقه وب­نویسی صدای زرند).

درهمین دعوت نامه در قسمت “برخی قوانین” که در صدای زرند آمده این است: هر فرد فقط میتواند یک وب در مسابقه شرکت دهد اما این قانون نیز مورد بی­توجهی خودشان قرار گرفت: اسماء در قسمت نظرات چنین سوال می کند؛ خب میشه دوتا وبلاگ ثبت کرد. هر دوشون رو بررسی می­کنید؟ جواب صدای زرند “بله” بود و این فرد خود از برندگان این دوره می­باشد پس نباید گله کرد چرا “امپراطور” در بخش نظرات بنویسد: داوری­تان کاملاً غیر منصفانه و پارتی بازی است!!!

اما با همه این تفاسیر نباید این را فراموش کرد که در حقیقت مقام اول وب­های زرند از آن خود “صدای زرند” است شما اگر مشتری همیشگی این پایگاه خبری باشید به نگارنده این سطور حق می­دهید تا این­گونه قضاوت کند؛ کمتر در فاز چاپلوسی  وارد شده و جناب زمانی سعی بر آن داشته که یک رسانه­ی بی طرف را تا این زمان پایه­گذاری کند و بازخورد عالی نیز در همین زمان کوتاه در بین کاربران فضای مجازی داشته. کدام رسانه مجازی می­آید بگوید حکم فرماندار فعلی را یا تمدید کنید یا برای ثبات در مدیریت شهرستان فرماندار جدیدی معرفی کنید، کدام رسانه فضای مجازی می­آید به نقد فرماندار بپردازد و یا یک سوزنی به شورا شهر بزند؛ چرا در اطلاع رسانی ضعیف هستید و زکام سیاسیون زرند را روی پایگاهش بگذارد. کدام رسانه جرات می کند بازخورد و نظرات مخاطبینش را در پایان هر نوشته مثلاً همین نتایج مسابقات  بی کم و کاست بگذارد. اینها عناصر ارزشمندی هست که کمتر در رسانه­ها دیده می­شود اشتباه کردن نیز جزء ذات آدمیزاد است و خطا نکردن مخصوص 14معصوم است همین نتایج جشنواره سینمای دهه فجر امسال مگر شائبه برانگیز نیست. کدام کار را می­توانید آدرس بدهید که عاری از اشتباه نباشد به هر حال کار را انجام دادن به فرض اشتباه از نکردن آن بهتر است.

قابل توجه خوانندگان گرامی این مطلب نیز بدون خطا و اشتیاه نخواهد بود. خوشحال می­شوم نظرات خود را در موافقت یا مخالفت با آن بیان کنید به هر حال، این نوشته یک فرد است. شاید دوستان متن قابل دفاع و محکمی داشته باشند که این موارد را نقض خواهد کرد. به قول معروف نباید یک طرفه به قاضی رفت و باید در خود فرهنگ انتقادپذیری را تمرین کنیم.

حسن ضیاءالدینی

 **********************************************************

Ghalamپی نوشت صدای زرند:

بسیار و بسیار خوشحالیم که جشنواره وب­نویسی زرند این روحیه را در برخی از دوستان به وجود آورده که حتی برای لحظه­ای هم که شده به وب­نویسی و حضور در فضای مجازی برای فعالیت فکر می­کنند.

اما در مورد نقد دوست خوبم جناب آقای حسن ضیاءالدینی:

در مورد انتقادات ایشان بند به بند پیش خواهم رفت.

درمورد بند اول:

دربند اول آقای ضیاءالدینی به ما لطف داشتند و ما از ایشان برای این لطف کمال تشکر را داریم.

در مورد بند دوم:

همانگونه که پیش از این نیز چندین مرتبه به بسیاری از دوستان (چه در تماس تلفنی و چه در نظرات سایت) گفته­ایم هدف اصلی این دوره از جشنواره شروع کار بوده است و قصد ما زدن کلید شروع (START) برای این فعالیت که از دید ما بسیار ارزنده می­باشد، بوده است و اینکه آیا این کار ما در انتها کاری موفق خواهد شد یا نه برای ما چندان درشتی نمی­کرد (همیشه ترسیدن از موفقیت در کارها انسان را از انجام آن­ها باز می­دارد).

اما آقای ضیاءالدینی از جنبه بسیار جالبی به موفق بودن یا نبودن این دوره از جشنواره نگاه داشته­اند که برای رفع پاره­ای از ابهامات در مورد آن توضیح خواهیم داد.

در مورد هدف اول و اصلی این دوره از جشنواره که معرفی شهرستان زیبا زرند از طریق فضای مجازی بود، باید بگویم، که همین که نام یک جشنواره به عنوان “جشنواره وب­نویسی زرند” باشد و آن هم در فضای مجازی جایی برای حضور داشته باشد مطمئناً این هدف به نتیجه رسیده است و نباید برای این موضوع دنبال دلیل های بیش­تر بود. به عنوان مثال آیا در جشنواره فیلم فجر تمام فیلم­ها در مورد دهه فجر است (یکی از اصلی­ترین اهداف جشنواره فیلم فجر گرامیداشت دهه مبارک فجر است).

در مورد هدف دوم و اصلی این دوره از جشنواره که تشویق وبلاگ نویسان به پرداختن و توجه به مسائل و مشکلات شهرستان بود، باید بگویم که، حضور دوستان وب­نویس زرندی در فضای مجازی و آمدن و دیدن اخبار و مسائل و مشکلات شهرستان در هنگام وبگردی­ها خود، می­تواند این هدف را نیز اغنا کند. اما بد نیست این را نیز بدانید که همین که دوستان وب­نویس زرندی ببینند در جایی قرار است دیده شوند و یا اینکه بهتر بگویم همین که ببینند دیده می­شوند مطمئناً با بیان دیدگاه خود در مورد مسائل و مشکلات شهرستان در وبلاگ یا وبسایت خود می­توانند برآورده شدن این هدف را دوچندان کنند.

در مورد هدف سوم و اصلی این دوره از جشنواره که پیشبرد و تحقق­بخشی به اهداف شهر الکترونیک شهرستان بود، باید بگویم که، این بسیار ساده­انگاری است که بخواهیم از دوستان برای تحقق بخشیدن به اهداف شهر الکترونیک شهرستان زرند هر کدام از آنها یک لینک روی وب خود قرار دهند تا مثلاً شهروندان بتوانند با آن قبض آب و برق یا گاز و… را پرداخت کنند. کسی که حتی نمی­داند فضای مجازی وجود دارد چگونه می­تواند به این موضوع پی ببرد که می­شود از فضای مجازی و اینترنت مثلاً قبض آب و گاز را پرداخت کرد. پس بد نیست این را بدانیم که ما تنها با این جشنواره می­خواستیم الفباء حضور شهروندان در فضای مجازی را رونق دهیم و این موضوع خود می­تواند آرام آرام و در آینده این هدف را به نتیجه برساند.

در مورد هدف چهارم و اصلی این دوره از جشنواره که شکوفایی استعدادهای شهروندان زرندی به ویژه جوانان در زمینه فضای مجازی بود، باید بگویم که، آقای ضیاءالدینی به این دلیل به این بند اینگونه نگاه کرده­اند که خود قبل از اینکه در فضای مجازی حضور جدی داشته باشند، در بین روزنامه­ها به خواندن مطالب مشغول بوده­اند و وقتی این توان را در خود دیدند که می­تواند بنویسند قصد ایجاد یک وبلاگ شخصی و حضور در فضای مجازی را نمودند و حال نمی­دانند بسیاری از افراد مثل من برعکس ایشان نوشتن در بخش­های مختلف را از همین کپی کردن­ها یاد گرفته­یم و اکنون می­توانم بگویم که در بسیاری از زمینه­ها می­توانم حرفی برای نوشتن داشته باشم!!! بد نیست این را بدانیم که در بین ده وب برتر این جشنواره وب­های هشتم و نهم توسط افرادی مدیریت می­شوند که به ترتیب 15 و 11 سال دارند. این موضوع برای ما جای بسی خوشحالی دارد که افرادی در شهرستان در حال رشد کردن هستند که از این سنین به صورت کاملاً جدی به اینترنت می­پردازند.

اما در مورد بحث­برانگیزترین بخش انتقاد آقای ضیاءالدینی که در مورد نحوه داوری وب­های دوم و سوم این جشنواره بوده است باید اینچنین بگویم:

آقای ضیاءالدینی این صحبت­ها را دوستانه اما جدی به شما می­گویم. امیدوارم که از انتقاد من ناراحت نشوید:

آقای ضیاءالدینی من از شما بیش از این توقع داشتم. من همیشه شما را در حیطه نویسندگی شهرستان در بین برترین­ها می­دانم. نقد یک متن ادبی در “وبلاگ شخصی نریمان رها” واقعاً دور از انتظاری است که من از شما توقع دارم. جناب آقای محمد رسول جعفری یا همان نریمان رها تنها 17 سال سن دارد و یکی از افرادی است که مطمئناً آینده بسیار روشنی در بخش فرهنگی شهرستان زرند خواهد داشت (البته در صورتی که ایشان به حق خود برسند).

متن ادبی که ایشان در وبلاگ خود نوشته­اند هیچگونه ناسالم­سازی در فضای مجازی ایجاد نکرده است. اگر بخواهیم اینچنین نگاهی به متون ادبی داشته باشیم بسیاری از آنها باید در کنج خانه نویسندگانش خاک بخورند. پس تنها حرفی که در این مورد می­توانم بگویم این است که آقای ضیاءالدینی بهتر است کمی دید خود را در این زمینه تغییر دهید (مطمئناً برای پیشرفت خودتان هم خوب خواهد بود) و از دوستان هم می­خواهم برای اینکه در این زمینه بهتر قضاوت کنند به مطلب “عریان” و دیگر بخش­های وبلاگ شخصی آقای محمد رسول جعفری مراجعه نمایند.

قبل از اینکه در مورد نقد آقای ضیاءالدینی در مورد وب­سایت “بوتیا پاتوق” چیزی بگویم بد نیست تمامی دوستان بدانند که بوتیاپاتوق همکار اصلی سایت خبری تحلیلی صدای زرند است و من مدیر این سایت جناب آقای مجید عربپور را یکی از صاحب امتیازان صدای زرند می­دانم ولی این موضوع دلیلی بر اینکه ایشان اکنون رتبه دوم را کسب کرده­اند نداشته و اگر یک سر به این سایت بزنید و آن را با دیگر وب­ها جشنواره مقایسه کنید خواهید دید که حق ایشان حضور در این رتبه بوده است. “بوتیا پاتوق هم اکنون که من دارم این مطلب را می­نویسم بالاترین رتبه را از لحاظ سایت الکسا و نیز بیشترین بازدید در بین سایت­های شرکت­کنند در این دوره از جشنواره را دارد. پس شما که مطلبی تحت عنوان “طریقه رفتار با دختر های پرتوقع؟؟!!” را در این سایت که منبع آن سایت برترین­ها یعنی سی­ام سایت ایران است، می­بینید، بد نیست این مطالب را هم در این سایت ببینی: “طریقه خواندن نماز غفیله با معنی“، “بهترین ذکر برای لحظه سال تحویل و اجابت دعای شما“، “علما و سادات مدفون در کربلا” و بسیاری مطالب دیگر که مطالعه آن­ها خالی از لطف نیست.

اما در مورد این قانون که هر فرد تنها یک وب می­تواند در این دوره از جشنواره شرکت دهند و سرکار خانم اسما یوسفی (مدیر وبلاگ یاسی و اسی) دو وب در این جشنواره شرکت داده­اند باید بگویم که وب دوم ایشان در این جشنواره وبلاگ “بخندید دیگه” است که تنها به دلیل اینکه به صورت مشترک با چند نفر دیگر مدیریت می­شد به عنوان یکی از وب­ها در جشنواره شرکت داده شد (رتبه وبلاگ دوم ایشان را هم می­توانید در اینجا مشاهده کنید).

در مورد بند سوم:

جناب آقای ضیاءالدینی، هیچ وقت بلند پروازی یک شخص یا گروه نمی­تواند دلیلی بر مورد نقد قرار گرفتن آن فرد یا گروه باشد. اینکه ما دوست داشته­ایم در تمامی زمینه­های فرهنگی، هنری، گردشگری، کشاورزی، توسعه پایدار، ارتباط با مسئولین، ورزشی، شخصی و… وب­هایی برای شرکت در جشنواره داشته باشیم چیزی از ارزش این جشنواره کم نمی­کند. اما این حرف و انتقاد را قبول داریم که بهتر است که وب­هایی که در جشنواره شرکت می­کنند در دسته­های مختلف رتبه­بندی شوند ولی این انتقاد را به برخی از دوستان نظیر خود شما هم داریم که یا این جشنواره را یک شوخی گرفته­ بودید و یا اینکه آن را در حد و اندازه خود ندانستید و در این جشنواره شرکت نکرده­اید تا ما بتوانیم با یک دسته­بندی حداقل در حد وبسایت و وبلاگ، وب­های شرکت­کنند را رتبه­بندی نماییم.

به هر حال ضمن تشکر از آقای ضیاءالدینی برای این نقد سازنده باید خدمت ایشان و دیگر دوستان عرض کنیم که ما خوب می­دانیم که این جشنواره با کاستی­هایی همراه بوده است اما شاید اگه کمی با دید بازتر به این دوره از جشنواره نگاهی داشته باشیم نیمه پر لیوان را هم خواهیم دید.

امیداوریم که تمامی شرکت­کنندگان در این دوره از جشنواره و نیز دیگر وب­های شهرستان زرند که در این دوره شرکت نداشتند از هم اکنون وب های خود را برای دوره بعد آماده کنند. امیدواریم که تمامی قصور موجود در این دوره از جشنواره را بر ما ببخشید و بتوانیم دوره­های بعدی را هر چه باشکوه­تر و با کاستی­های کمتر برگزار نماییم.

جواد زمانی بابگهری

مدیر مسئول سایت خبری صدای زرند