سخنگوی وزارت انرژی مصر روز پنجشنبه گفت این کشور در ماه ژانویه سال آینده طرح مناقصه بین المللی ساخت اولین نیروگاه هسته ای این کشور را آغاز خواهد کرد.

صدای زرندبه گزارش “صدای زرند”، مصر در سال 1986 میلادی و در پی وقوع فاجعه هسته ای چرنوبیل اعلام کرد برنامه هسته ای خود را متوقف می کند. این کشور در سال 2006 میلادی از شروع و احیای مجدید این برنامه خبر داد.

اکسام ابوعلاء سخنگوی وزارت انرژی گفت سازمان نیروگاه های برق هسته ای قصد دارد اولین مناقصه بین المللی برای ساخت نیروگاهی هسته ای را در ماه ژانویه برگزار کند.

به گفته وی، این نیروگاه که در منطقه ای نزدیک ساحل دریای مدیترانه ساخته خواهد شد شامل یک رئاکتور آب تحت فشار است و ظرفیت آن بین 950 تا 1650 مگاوات است. این نیروگاه دارای دو واحد خواهد بود.

منابع مالی لازم برای ساخت این نیروگاه مشخص نیست ولی بعد از برکناری محمد مرسی در کودتای سال ماه ژوئیه کشورهای کویت، عربستان سعودی و امارات عربی متحد پرداخت 12 میلیارد دلار کمک به مصر را وعده داده اند.

قاهره، کمبود سوخت از زمان قیام سال 2011 میلادی باعث کاهش تولید برق در این کشور 85 میلیون نفری شد و ضمن قطعی های مکرر برق، شرکت های صنعتی بزرگ را به خرید برق از تولید کنندگان برق بخش خصوصی وادار کرده است. قیمت برق تولید شده در بخش خصوصی نیز بسیار بالاست.

منبع: عصر ایران